Romex 14/2NM-WGX100 Building Wire, 14 AWG Wire, 2 -Conductor, 100 ft L, Copper Conductor, PVC Insulation
Category Electrical Wire
700008
Code: 700008
Category Electrical Wire
  • Copper conductors are annealed copper
  • Stranded conductors are compressed stranded
  • Made in America
Description
Romex Building Wire, NM-B, THHN, 14 AWG Wire, 100 ft Length, 2 Conductors, Strands per Conductor: 1, Copper Conductor, PVC Conductor Insulation, Solid, Nylon Sheath, White Sheath, 19 mil Sheath Diameter, 600 V, 15 A, 90 deg C Operating, Includes: Ground Wire
Brand
Own Brand
Category
Wire
Check other locations
Starting from
/
Your pick-up branch is Madison Home Center, Madison
Compare
700008
Code: 700008
  • Made in America
Check other locations
Starting from
/
Compare
Description